Holandia

Wypoczynek w Holandii

Keukenhof

Wiosenny ogród Europy. Na obszarze ok. 32 hektarów, pośród starych drzew, ukwieconych krzewów, sadzawek, fontann i eksponatów współczesnej sztuki, prezentowanych jest ponad 7 milionów tulipanów, narcyzów, żonkili, hiacyntów i innych kwiatów cebulowych. Znajdują się tu też pawilony wystawowe oraz specjalna trasa dla dzieci.

Wiosna zaczyna się w Keukenhof
Ogród Keukenhof w Lisse to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii, od ponad 50 lat, co roku odwiedzana przez tysiące turystów z całego świata. Otoczony polami kwitnących roślin cebulowych, położony niedaleko Amsterdamu, Hagi, Lejdy, Haarlem i nadmorskiego kurortu Noordwijk, rozkwita wiosną ponad 7 milionami kwiatów cebulowych – tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. W harmonii z kwitnącymi krzewami i różnorodnymi roślinami wieloletnimi, pośród pięknych drzew i nad wodą, m.in. dużym stawem z majestatycznie pływającymi po nim łabędziami i piękną fontanną, kwitnące tutaj przez 8 tygodni kwiaty, sprawiają, że można poczuć się tu jak w raju i naprawdę witać wiosnę.

Dzień zachwytu
W Keukenhof, bez względu na to czy spaceruje się po parku, czy odwiedza pawilony można w pełni cieszyć się pięknem kwitnących kwiatów. Na odwiedzających czekają tu kilometry alejek pośród współcześnie zaaranżowanych rabat, w Ogrodzie Naturalnym, Japońskim, Muzycznym czy Historycznym, a z balkonu wiatraka pochodzącego z 1892 r. lub nowej platformy widokowej można spojrzeć „z góry” na całe to morze kwiatów. Ilość i różnorodność kwitnących tu roślin naprawdę zapiera dech w piersiach. Dla kochających ogrody Keukenhof to również źródło inspiracji. Po wizycie w ogrodzie spróbujcie stworzyć swój własny mini-Keukenhof. Wystarczy zacząć od kilku kupionych tutaj cebulek. Keukenhof to też raj dla miłośników fotografowania i filmowania przyrody i wszystkich tych, którzy chcą przeżyć wiosnę w jej najpiękniejszych barwach.

Trochę historii
Ogród Keukenhof założony został w 1949 z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy i przy współpracy bardziej znaczących hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób, „na żywo”, chcieli zaprezentować swój towar. Z biegiem lat rabaty kwiatów cebulowych wzbogaciły rośliny wieloletnie, krzewy i drzewa. W pierwszym roku swoje cebulki zaprezentowało w ogrodzie 40 firm z regionu cebulowego, obecnie cebulki do obsadzenia ogrodu dostarczane są przez ok.100 firm. Układ przestrzenny majątku Keukenhof, w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego, powstał jeszcze w 1850 r., według wcześniejszego projektu dobrze znanych architektów krajobrazu, ojca i syna Zocherów. Beukenlaan (Aleja Bukowa) z majestatycznymi drzewami, tak jak i pierwsze kanały pochodzą z tego właśnie okresu. W 1999 r. ogród został powiększony o 4 ha, na których powstały, m.in. Ogród Konwencjonalny, zaprojektowany w kształcie wachlarza, w naturalny sposób połączony ze starszą częścią ogrodu, Ogród Historyczny otoczony murem, z najstarszymi odmianami roślin cebulowych i ogrodem zielnym oraz jeden z ciekawszych labiryntów w Europie.

Skąd pochodzi nazwa Keukenhof?
Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły dawniej część posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii (1401-1436), która w tej właśnie okolicy spędzała najwięcej swego czasu. Tutaj polowała, a przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”.

Unikalna metoda obsadzania rabat
Chociaż większość roślin cebulowych kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja, kiedykolwiek nie odwiedzilibyście Keukenhof, gdy jest on otwarty, zawsze znajdziecie się wśród kwitnących kwiatów. Dzieje się tak za sprawą warstwowej metody obsadzania rabat, stosowanej tutaj z powodzeniem od 10 lat. Od września do pierwszych przymrozków ok. 30 ogrodników obsadza ogród cebulkami. W najniższej warstwie sadzone są cebulki tulipanów kwitnących najpóźniej, w warstwie środkowej cebulki tulipanów wczesnych, a nad nimi cebulki krokusów. W ten sposób, w tym samym miejscu, przez cały czas pojawiają się kolejno rozkwitające kwiaty. Oczywiście co roku zmienia się układ rabat i wprowadza nowe odmiany. Ogród nie tylko wygląda wtedy każdego roku inaczej, ale jest również „zdrowszy”. Płodozmian tego typy zabezpiecza go przed rozprzestrzenianiem się chorób roślin.

Przepych pod dachem
Atrakcją Keukenhof są również zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów ciętych.
Przepiękne ich aranżacje prezentowane są zwykle w Pawilonie Oranje Nassau. W drugim pawilonie, księcia Willema Alexandra warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii. Ta ostatnia, z wystawianymi tu ponad 300 różnymi gatunkami lilii, w ciągu 20 lat, stała się największą doroczną wystawą lilii na świecie. Z kolei w Pawilonie Królowej Beatrix, z pewnością zauroczą Was przepiękne egzotyczne storczyki (orchidee), a w Pawilonie Królowej Juliany oryginalne aranżacje i bukiety, ułożone z uwzględnieniem najnowszych trendów.

Sztuka i muzyka
Od samego początku Keukenhof był miejscem gdzie przyrodę łączono ze sztuką. W parku znajduje się wiele rzeźb artystów holenderskich, na stałe wkomponowanych w krajobraz. Co roku organizowane są tu też wystawy czasowe rzeźby, malarstwa czy fotografii. Park rozbrzmiewa też muzyką. Regularnie organizowane są tu koncerty różnego typu, a co 15 minut można usłyszeć rozbrzmiewające wśród zieleni dźwięki karylionu.

Advertisements

April 24, 2008 - Posted by | Adventure, Culture, History, Holandia, Holiday, Holidays, Hotel, News, Photo, Travel, Wakacje, World

1 Comment »

  1. Ciekawy post, dodalem twoj blog do ulubionych, bede tu teraz wpadal czesciej, pozdrawiam

    Comment by Bukmacher | October 28, 2008


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: