Holandia

Wypoczynek w Holandii

Zaanse Schans

Rok 1574 – czasy wojny 80-letniej. Niderlandy wielokrotnie podejmują próby wyswobodzenia się spod panowania hiszpańskiego. Nad rzeką Zaan, w okręgu Zaanstreek niedaleko Amsterdamu, ówczesny Gubernator Diederik van Sonoy będący w służbie Wilhelma I Orańskiego, wraz z okolicznymi mieszkańcami wznosi szańce aby odeprzeć nacierające wojska Hiszpanii. Zadanie mają niełatwe. Większość terenu to bagna i torfowiska. Jednak zdeterminowani Niderlandczycy odnoszą sukces.

Pięć wieków później, dokładnie w tym samym miejscu przekraczając wrota czasu przenosimy się w świat XVII i XVIII-wiecznej Holandii. Jesteśmy w wiosce Zaanse Schans ( nazwa wzięła się od przepływającej obok rzeki Zaan i szańców z przeszłości ‘schans’ ).

Teren jest niezwykle malowniczy – poprzecinany licznymi kanałami, których brzegi łączą białe mostki. Na niewielkich działeczkach, otoczone zacisznymi ogródkami stoją miniaturowe domki pomalowane w tradycyjny zielony kolor z białymi, rzeźbionymi wiatrownicami i czerwonymi dachami. Nad brzegiem rzeki stare magazyny i wiatraki. Widok jak z obrazka.

Nie jesteśmy bynajmniej w muzeum ani w skansenie lecz w kolorowej, tętniącej życiem wiosce. Domki mają swoich mieszkańców, na przydomowych poletkach pasą się owce i kozy  a w jednym z wiatraków produkowany jest olej z orzeszków.

Czy wiecie, że było to pierwsze i przez wiele, wiele lat najważniejsze centrum przemysłowe w Europie?

Wynalezienie przez Cornelisa Corneliszoon’a na początku Złotego Wieku wału korbowego, przyczyniło się do masowego powstawania wiatraków. Bliskość Amsterdamu z jego potężnym przemysłem i handlem oraz obfitość taniej siły napędowej – wiatru i wody – spowodowała, że w Zaanse i jego okolicach na przestrzeni wieków powstało ponad 1000 napędzanych wiatrem warsztatów. Wykorzystywane były jako tartaki, młyny, produkowano w nich olej, farby, tabakę, musztardę.

Niestety do naszych czasów dotrwało ich zaledwie dwanaście. Dzięki wielu sponsorom udało się ocalić je od zniszczenia i stworzyć dzisiejszą wioskę Zaanse Schans przywołującą wspomnienia o dawnej świetności okolic Zaansestreek.

Advertisements

May 20, 2008 - Posted by | Adventure, Culture, History, Holandia, Holiday, Holidays, Hotel, News, Photo, Travel, Wakacje, World

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: